Trumpas įrašas apie atsiskaitymus kreditine/debetine kortele ir grynųjų pinigų išėmimą bankomatuose, esančiuose Europoje, bet ne Euro zonoje.

Atsiskaitymai kortele

Atsiskaitant kortele ne Euro zonos šalyse, žmonės labai dažnai pasimeta sulaukę klausimo kokia valiuta nori atsiskaityti – vietine ar kortelės valiuta. Daugelis net nesusimastę pasirenka kortelės valiutą ir iškart pralošia, nes bankas, kuris aptarnauja kortelių terminalą, pritaiko labai nepalankų pirkėjui kursą. Pavyzdžiui, šiai dienai oficialus Lenkijos zloto kursas Euro atžvilgiu yra ~4.34 PLN už 1 EUR, o terminalas už tą patį 1 EUR duos tik, sakykim, 4.05 PLN. Tad mano asmeninė patirtis sako, kad daug labiau apsimoka atsiskaityti vietine valiuta ir konvertavimą palikti bankui, išdavusiam kortelę. Žinoma, jeigu bankas ne koks Swedank, kuris už valiutos konvertavimą ima 2,45% mokesti nuo atskaitomos sumos, bet net ir tokiu atveju, konvertuota suma bus palankesnė pirkėjui.

Pinigų išėmimas bankomate

Per pastarųjų savaičių Lenkijoje apsilankiau du kartus – pirmą kartą Białystok (Balstogė), antrąjį – Zakopane (straipsnių apie juos dar neparašiau). Ir nors Lenkijoje išsiversti be grynųjų pinigų nėra labai sudėtinga, tačiau kartais jų tiesiog būtinai reikia, pavyzdžiui, sumokėti už autobuso bilietą ar nusipirkti gėrimo kalnuose.

Išimant grynuosius bankomate, kaip ir mokant kortele, bankas pasiūlys savo konvertavimo kursą, apie kurį rašiau aukščiau, tačiau tiesiog reikia sekti instrukcijas ekrane ir pasirinkti nuskaitymą vietine valiuta. Deja, kai kurie bankomatai, pasirinkus operaciją atlikti vietine valiuta, pritaikys dar ir operacijos mokestį.
Kadangi naudojuosi Revolut, kuris leidžia išgryninti 200€ nemokamai bet kuria valiuta, tad būtent šios kortelės pagalba ir išiminėjau pinigus. Pirmą kartą tai bandžiau atlikti „Euronet“ bankomate, kurių Lenkijoje yra beveik ant kiekvieno kampo, mano nustebimui, pasirinkus vietinę valiutą, atsirado pranešimas, kad bus pritaikytas 13 zlotų operacijos mokestis, tad operaciją atšaukiau ir nuėjau ieškoti kito bankomato. Suradau „BGŻ BNP Paribas“ banko bankomatą, kuris, žinoma, iš pradžių siūlė atlikti operaciją kortelės valiuta, tačiau pasirinkus vietinę, netaikė jokio operacijos mokesčio.
Taigi, patarimas išsiimant pinigus Lenkijoje – venkite „Euronet“ bankomatų, o geriau paieškokite kitų bankų bankomatų ir, žinoma, sekite kas rašoma ekrane.

Euronet bankomatų Lenkijoje galima rasti ant kiekvieno kampo, tačiau pinigų išėmimas kainuos brangiau, nei kitur.

Beje, daugelis Lietuvoje veikiančių bankų, taiko iki 3% procentų siekiantį mokestį išimant pinigus bankomatuose ne kortelės valiuta, tad prieš ieškant bankomato būtų neprošal pasitikrinti sutarties sąlygas arba pradėti naudotis Revolut :).