Studijose ir darbe kartas nuo karto reikia pabraižyti įvairias UML diagramas. Šiam darbui išmėginau įvairių įrankiu, tad dabar galiu parašyti apie jų pliusus ir minusus. Visi įrankiai yra nemokami, kai kurie iš jų skirti ne tik UML, bet ir kitokio pobūdžio diagramoms braižyti. Aprašomuose įrankiuose nekreipiau dėmesio į galimybę generuoti diagramas iš kodo ir atvirkščiai, visi jie buvo naudojami tik rankiniam diagramų braižymui. Taip pat čia nepaminėsiu priedų sukurtų Eclipse platformai, jie verti atskiro aptarimo.

Modelio

Modelio – tai atviro kodo modeliavimo aplinka sukurta Eclipse RCP pagrindu, tad veikia tiek Linux, tiek Windows platformose. Modelio turi nemažą bendruomenę, jai kuriami priedai, pateikiama nemažai straipsnių ir video pamokų kaip naudotis aplinka. Bazinėje versijoje palaikomos veiklos (Activity), bendradarbiavimo (Collaboration), klasių (Class), komunikacijos (Communication), išdėstymo (Deployment), objektų (Object), sekos (Sequence), būsenų (State) ir panaudos atvejų (Use Case).

Programa patogi naudotis, tai puikus variantas diagramų braižymui. Vienas iš didesnių minusų yra tai, kad norint eksportuoti diagramas į grafinius failus reikia atsisiųsti priedą.

ArgoUML

ArgoUML tai atviro kodo UML modeliavimo įrankis parašytas su Java, tad veikia ir kitose platformose. Sąsaja šiek tiek primena MagicDraw, tačiau iki šio produkto jam dar toli. Tai vienas iš populiariausių nemokamų UML modeliavimo įrankių, palaikomos pagrindinės UML diagramos: panaudos atvejų (Use Case), klasių (Class), sekos (Sequence), bendradarbiavimo (Collaboration), būsenų (State), veiklos (Activity) ir išdėstymo (Deployment).

Deja ši programa turi nemažai trūkumų: negalima panaudos atvejo pavadinimo rašyti per kelias eilutes, pasigendu galimybės kurti posistemių diagramą – ją lyg ir būtų galima sukurti, tačiau nėra leidžiama sukurti reikalingo ryšio. Taip pat pasigedau galimybės viename faile sukurti keletą modelių, tad tai reikia daryti sukuriant atskirtus failus. Ir vienas didžiausių minusų nėra grįžimo galimybės, tad atlikus netinkamą pakeitimą kartais tenka perdaryti nemažą dalį diagramos.

Apibendrinant būtų galima pasakyti, kad tai visai neblogas įrankis ir norėtųsi, kad jis ir toliau būtų tobulinamas, tačiau paskutinė oficiali versija buvo išleista 2011 m. gruodžio 15 ir kol kas nėra žinių apie būsimą naują versiją.

Umbrello

Umbrello – nemokama programa UML modeliavimui, jis buvo išleistas kaip KDE aplinkos dalis, tačiau veikia ir kitose grafinėse aplinkose ir operacinėse sistemose. Tai puikus įrankis kurio potencialo ankščiau nepastebėjau. Sąsaja pakankamai patogi ir intuityvi, tačiau ne visur reikia įvairių garsų. Palaikomos diagramos standartinės: klasių (Class), sekos (Sequence), bendradarbiavimo (Collaboration), panaudos atvejų (Use Case), būsenų (State), veiklos (Activity), komponentų (Component), išdėstymo (Deployment) ir esybių-ryšių (Entity Rrelationship) diagramos.

Labiausiai norėtųsi, kad ši programa atrodytų profesionaliau, tikrai nereikia įvairių garsų atidarant, išsaugant failą ar pasirodžius pranešimui. Be to, standartinės diagramų spalvos nėra priimtinos: geltonas užpildas su raudonu apvadu. Spausdinant juodai baltą dokumentą to tikrai nereikia. Žinoma, spalvų pakeitimas nesukelia jokių problemų, tačiau iš apt pradžių tai pasirodo nepriimtinai. Deja, Umbrello taip pat jau senokai oficialiai neatnaujintas, paskutinė oficiali versija buvo išleista 2011 m. rugpjūčio 9 dieną.

Apibendrinant

Pasirodo egzistuoja visai nemažai įrankių UML modeliavimui. Dar būtų galima paminėti Dia ir yEd. Dia – universalus įrankis įvairioms diagramoms braižyti, turintis ir UML braižymo įrankius. yEd – grafų braižymo įrankis, puikiai tinka grafams, įvairioms diagramoms ir keletui UML diagramų braižymui.