Elektroniniu parašu pradėjau naudotis 2015 metais, kai pradėjau teikti Sodros ataskaitas, kurias reikia pasirašyti el. parašu.

Kadangi elektroniniu parašu pasinaudoti reikia tik kartą per mėnesį, tad nusprendžiau naudotis savo asmens tapatybės kortelės sertifikatu, kurį gauna kiekvienas Lietuvos pilietis, turintis galiojančią asmens tapatybės kortelę. Kad būtų galima pasinaudoti ATK esančiu sertifikatu, reikia nusipirkti SmartCard skaitytuvą.

Iš pradžių, Sodra taip pat turėjo programinę įrangą, skirtą tik Windows vartotojams. Buvo būdas naudotis ir macOS, tačiau tai nebuvo elegantiškas sprendimas, todėl, kad nereikėtų per daug sukti galvos, tiesiog susikūriau virtualią mašiną su Windows ir iš jos pateikdavau pasirašytus dokumentus.
Po keleto metų Sodra pasiūlė ir programinės įrangos versiją macOS vartotojams, tad dabar be didelių problemų pasirašinėju dokumentus ir be virtualios mašinos, tik šiek tiek teko pavargti su skaitytuvo tvarkyklėmis.

Tačiau šiandien prisireikė pasirašyti PDF dokumentą. Ką gi, galvojau aš, apsilankysiu gosign.lt, įkelsiu dokumentą ir pasirašysiu. Tačiau mano nustebimui, šis neblogai sukurtas portalas, išmetė klaidą, kad neturiu reikiamos programinės įrangos. Nedidelė problema, pagalvojau aš, apsilankiau elektroninis.lt atsisiuntimų skiltyje… O ten programinė įranga, skirta tik Windows vartotojams!

Pradėjau domėtis, kas čia per dalykai ir suradau dar 2015 metais rašytą VZ.lt straipsnį „E. parašas: viskam, bet ne iš „Apple“ kompiuterio“, kuriame minima ta pati problema, o Registrų centro atsakymas yra toks, kad macOS naudotojų Lietuvoje yra per mažai, todėl jie orientuojasi tik į Windows. Logikos kaip ir yra, tačiau Registrų Centras yra Valstybės įmonė, suprantama, kad jie naudoja Windows, tačiau negalima teigti, kad visi Lietuvos vartotojai bėgs pirkti Windows licencijų, kad galėtų pasinaudoti jų paslauga.

Įdomumo dėlei pažiūrėjau, kiek macOS vartotojų yra Lietuvoje:

Operacinių sistemų statistika

Taigi, Lietuvoje yra 12.47% macOS vartotojų. Žinoma, tai nėra didžioji dalis, kurią užima Windows, tačiau ignoruoti poreikį vis vien atrodo keista.

Pabaigai

Žinoma, galėčiau naudotis mobiliuoju parašu, tačiau, kai mano atliekamų pasirašymų skaičius toks mažas, jau turiu lustinių kortelių skaitytuvą, kitos valstybinės įmonės (kurioms pasirašinėju dokumentus) palaiko ATK, tad nematau prasmės užsisakyti šios paslaugos iš savo mobiliojo ryšio operatoriaus.