Prieš keletą metų namo rūsyje įrengiau 19″ komutacinę spintą, kuri tapo visų namų tinklo centru. Iš pradžių joje buvo tik MikroTik maršrutizatorius (routeris) ir du tinklo kabeliai – įeinantis interneto tiekėjo kabelis ir kabelis išeinantis į kitą maršrutizatorių, esantį pirmame namo aukšte. Bet labai greitai, pradėjus namo remontus, kabelių ėmė daugėti, atsirado atskiri kabeliai einantys į kambarius, vienas einantis į lauke esančia stebėjimo kamerą, spintoje taip pat atsirado ir nedidelis serveris su Raspberry Pi, kurį aprašiau ankščiau, nepertraukiamo maitinimo šaltinis bei nedidelis komutatorius (switchas). Ir taip, visai netikėtai, spinta tapo įrangos ir laidų sangrūda, o artėjanti vasara ir nauji remontai pranašavo, kad laidų tik daugės.
Taigi, nusprendžiau, kad pats laikas susitvarkyti ir įsirengti komutacinę spintą kaip priklauso, t. y.:
- Įrengti paskirstymo panelę (patch panel)
- Įrengti 19″ komutatorių (switch)
- Įdėti lentyną ir joje pastatyti maršrutizatorių (router) bei Raspberry Pi serverį
- Sutvarkyti laidus
- Pašalinti nereikalingus įrenginius
Įranga
Darbai prasidėjo susiperkant įrangą. Dėžėje matosi D-Link maršrutizatorius, patch panel’ė, papildoma spintos lentyna, PoE (Power over Ethernet) adapteris, skirtas 10/100 Mbit/s tinklui ir daugybė 0.25-0.5 metro tinklo kabelių, skirtų sujungimams.
MikroTik RB750Gr2 maršrutizatorių turiu jau nuo spintos įrengimo. Šis Latvių produktas man be galo patinka. Žinoma, didžiausias jo pliusas yra RouterOS ir atitinkamai parinkta techninė įranga. Be to, per visą šį laiką jis buvo išjungtas gal tik keletą kartų, dingus elektrai ir išsikrovus UPS baterijai, bet šiaip veikia labai stabiliai ir užtikrintai.
Ko gero, tai pagrindiniai įrenginiai šioje spintoje. Komutatorių įsigijau dėvėta ir rinkausi pagal tai ar gali būti montuojamas į 19’’ spintą ir kad nenaudotų daug energijos. Nieko konkretaus nebuvau nusižiūrėjęs, tad pastoviai tikrindavau skelbimų portalus ir suradau „D-Link DGS-1024C“, kuris turi 24 prievadus, palaiko gigabitinį tinklą ir taupo energiją, kai nėra didelės apkrovos, tad kuo puikiausiai atitiko visus mano reikalavimus.
Pasiruošiamieji darbai
Per tuos keletą metų, spinta prisikaupė nešvarumų, tad prieš pradedant atnaujinimą pašalinau visą ten buvusią įrangą ir išvaliau susikaupusias dulkes ir kitus nešvarumus.
Įrangos montavimas
Patch panelė yra skirta sujungti tolimus įeinančius/išeinančius tinklo kabelius, kurie po to to trumpais „patch“ kebliais sujungiami su kitais tinklo komponentais – komutatoriumi, maršrutizatoriumi ir pan. Žinoma, jos galima ir neįrenginėti, tačiau su ja kabelių tvarkymas bus paprastesnis.
Aš pasirinkau paprastą panelę su įspaudžiamais ir nekeičiamais lizdais, pagrindinė to priežastis buvo kaina ir tai, jog nemanau, kad mano namų tinklo instaliacijoje bus daug gedimų.
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja modulinės panelės, kuriose kiekvienas prievadas yra įstatomas atskirai, tad įvykus gedimui jį galima pakeisti daug greičiau, plius galima įdėti ne tik įspaudžiamus, tačiau ir sujungiamus kontaktus, įdėti skirtingų spalvų lizdus ir pan.
Įrengęs paskirstymo panelę, įmontavau komutatorių.
Ir lentyną įrangai sudėti. Beje, lentyną specialiai pasirinkau su išpjovimais apačioje, šie išpjovimai labai pravers, jeigu reikės pritvirtinti įrangą, kad ji nejudėtų, tam puikiai tiks užtraukiami dirželiai (cable tie, zip tie)
Galutinis rezultatas gavosi visai neblogas. Nors nuotraukose ir nesimato, tačiau palikau laidų užleidimus – jie bus pridedant naujus kabelius į panelę, taip pat bus laido atsargos, jeigu įvyktų gedimas (pvz. nulūžtu viena iš gyslų) arba reikėtų perkelti panelę į kitą vietą, tokiu atveju netektų gailėtis, dėl kabelio trūkumo.
Parašykite komentarą